مشاوره

شیوه مطالعه فیزیک کنکور + توصیه رتبه برتر‌ها

چطور میتوان در درس فیزیک رتبه‌برتر شد؟

فیزیک را چطور مطالعه کنیم؟ بهترین شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور چطوریه؟ این درس در کنکور چقدر تاثیر داره؟ تعداد سوالات، وقت، بودجه بندی کنکور این درس چگونه است؟ چه قدر زمان برای برای درس فیزیک کنکور صرف کرد؟ درصد مطلوب این درس در کنکور چقدر است؟

تمامینویی‌ها عجله نکنید. امروز قراره تا سیر تا پیاز درس فیزیک کنکور را با هم بشناسیم و دیگه شبهه‌ای از این درس برایمان باقی نماند.

از همین الان باید به شما این خبر خوب را باید بدم که در آین مقاله بهترین شیو‌های مطالعاتی درس فیزیک وجود دارد و حتی راه و روش‌های رتبه‌های برتر نیز در این مطلب قید شده. تا مشکلات شما در این درس به طور کامل رفع شود.

راستی، اگر در هر جای این مقاله (روش‌های مطالعه درس فیزیک) دچار شبهه یا ابهامی شدید ، می‌توانید در بخش کامنت و نظرات از ما سوال کنید تا توصیه‌ها و توضیحات لازم در اون بخش برایتان ارائه شود.

 

?اهمیت درس فیزیک در کنکور

مهمترین قدم ما در آغاز باید بررسی آمار و درصد‌های کنکور تجربی و ریاضی باشد.به نظر شما تعداد داوطلبان کنکور که درس فیزیک را در کنکور، کمتر از صفر و منفی میزنند چقدر است؟به دقت فکر کنید.

در کنکور‌های اخیر به طور متوسط بالای 44 درصد شرکت‌کنندگان این درس را منفی می‌زنند. این آمار این نکته را به اثبات میرساند که اگر داوطلب کنکور در درس فیزیک هیچ تستی نزند و کارنامه آن شامل درصد صفر باشد از نصف داوطلبان کنکور در این درس به طور قطع جلوتر خواهد بود.

سوال بعدی: به نظر شما میانگین تعداد افرادی که درصد بیشتر از ۵۰ درصد می‌زنند شامل چند نفر می‌باشند؟

نیاز به فکر کردن نیست? پس گوش کنید. تنها کمتر از ۳ درصد داوطلبان در درس فیزیک به این موفقیت میرسند. میدانید ۵۰ درصد یعنی چی؟ یعنی ۱۵ تست درست فیزیک! یعنی این امکان وجود دارد که با ۵۰ درصد از ۹۷ درصد از داوطلبان کنکور جلو زد.

تا الان فکر کنم که به سخت بودن این درس در کنکور رسیده باشید. پس ما باید برای رسیدن به هدفمان که کسب درصد خوب و قابل قبول در این درس است تلاش زیادی کنیم. پس یک مطالعه درست کمک کننده ما در این مسیر خواهد بود.

همچنین میتوانید از طریق لینک‌های زیر به روش‌ مطالعه بقیه دروس دسترسی داشته باشید.

تاثیر درس فیزیک در کنکور تجربی و ریاضی دی و تیر ۱۴۰۲

خب خب بهتره که سراغ تاثیر این درس در کنکور برویم. در این بخش قراره ضریب و تعداد و زمان پاسخگویی به سوالات درس فیزیک را شرح بدهیم.

البته بررسی بودجه‌بندی هم از الزامات انجام این کار است که در تصویر زیر سعی کردیم تا بودجه‌بندی درس فیزیک کنکور را به طور کامل مرور و استفاده کنیم.

درس فیزیک در رشته تجربی، در دفترچه آخر قرار دارد و قبل از درس شیمی به داوطلبان ارائه میگردد.

درس فیزیک در کنکور تجربی شامل ۳۰ سوال در کنکور می‌شود که دارای سوالات آسان، متوسط، سخت است.

با توجه به آخرین تغییرات کنکور سراسری این درس دارای ضریب ۷ شده که از سال پیش بیشتر است. البته نباید این نکته را فراموش کنید که اهمیت یک درس فقط به ضریب آن وابسته نیست بلکه فاکتورهای تعیین‌کننده دیگری وجود دارد که یکی از آنان میزان پاسخگویی افراد در کنکور است که ذکر کردم.

پارامتر دیگر می‌توان به تاثیر بیشتر برخی دروس مثلا درس زیست و شیمی در کنکور تجربی ، اشاره نمود.پس نباید گول ظاهر و ضریب درس را بخورید.

در ادامه باید بگم که این ۳۰ سوال در کنکور تجربی دارای تنها ۳۷ دقیقه زمان پاسخگویی است. که زمان نسبتا مناسبی است . البته امکان اختصاص دیگر زمان‌ها به این درس یا حتی کمک گرفتن از تایم این درس برای کمک به دروس دیگر نیز وجود دارد. ارزش هر تست در این درس حدود ۳/۳ درصد است.

خب نوبت فیزیک در کنکور ریاضی

این درس در کنکور ریاضی دارای ۴۰ سوال است که دارای ۵۰ دقیقه وقت پاسخگویی است. ضریب این درس برخلاف تجربی ۹ میباشد .پس می‌شود گفت که این درس در کنکور ریاضی دارای تاثیر بیشتری است. پس داوطلبان کنکور ریاضی حتما باید به این نکته خاص دقت کنند. ارزش تستی هر سوال هم ۲.۲ درصد است.

?️مباحث و فصول درس فیزیک در کنکور سراسری

مباحث و فصول درس فیزیک در کنکور تجربی
مباحث و فصول درس فیزیک در کنکور تجربی

با توجه به تغیرات اخیر و نظام آموزشی جدید می‌توان گفت که اگر مقایسه‌ای بین کنکور‌های اخیر و گذشته داشته باشیم، ما شاهد مطالب درسی کمتری در کنکور و کتاب درسی هستیم.

نکته:مباحث فیزیک در کنکور ریاضی بیشتر از کنکور تجربی است؟

زیرا برخلاف تجربی‌ها که ۱۱ فصل دارند، رشته ریاضی در درس فیزیک ۱۵ فصل دارد.

شابد برایتان سوال پیش بیاید که چرا ما به بررسی مباحث و … میپردازیم؟

در جواب باید عرض کنم که در مطالعه درس فیزیک، شناخت کامل این درس باعث می‌شود که بتوان به روتین مطالعاتی مناسبی در این درس رسید.

سوال:برای شروع درس فیزیک به چه چیزی نیازمندیم؟

معمول‌ترین شیوه خوانش و مطالعه درس فیزیک این است که از اول کتاب دهم به ترتیب شروع به مطاله کنیم وهمین شیوه را برای پایه یازدهم و دوازدهم پی بگیریم.

این روش اصولا روش مشکل‌داری نمی‌باشد ولی تمامینو به شما قول بهترین شیوه مطالعه درس فیزیک در کنکور را داده.

چطور باید درس فیزیک کنکور را مطالعه کرد؟

می‌دانیم که برخی از فصول کتاب همچون فصل ۲ دوازدهم و فصل ۳ (نیرو) دهم دارای ارتباط و همبستگی زیادی است و دانش‌آموز ابتدا باید با مفهومی چون اصطکاک و نیرو به طور کامل آشنا شود سپس به یادگیری مفاهیمی چون تکانه و قوانین نیوتون بپردازد.خب متوجه شدیم که اینچنین دروسی نیازمند پیشنیاز‌های خاص و مهمی است که اگر داوطلب کنکور از آن سر در نیاورد در پایه یازدهم و دوازدهم به مشکلی جدی برمی‌خورد. البته بخش‌هایی از کتاب مثل یازدهم یا فصل آخر دوازدهم وجود دارد که وابستگی کمتری نبست به بقیه دارد.اما طبیعی است که شیوه مطالعه ما از ابتدای دهم باشد.

ابن شیوه هم برای ریاضی‌ها و هم تجربی‌ها امکان‌پذیر و قابل قبول است.

راستی اگر توی تحلیل آزمون‌های درس فیزیک و یا دیگر دروس با مشکل روبرو شده‌اید و انجام اصولی اون را بلد نیستید حتما (مقاله شیوه درست تحلیل آزمون) و (تحلیل آزمون به سبک رتبه‌برتر ها)را بخوانید و مطمئن شوید که بحث تحلیل آزمون را کامل بلدید و خیالتون از این بابت راحت شود.

?راه‌های مطالعه بهتر درس فیزیک

خب تا الان ما به حدی از نقشه مطالعاتی فیزیک کنکور خود رسیده‌ایمو حالا نوبت به پیشروی ادامه راه است.

در ادامه بهتر است نکات و توصیه‌های زیر را حتما در نظر بگیرید.

آگاهی کاملی از هر برگ کتاب خود داشته باشی.

یعنی به طور دقیق بدانید یک فورمول در چه فصل و کدام پایه است. این عمل کمک می‌کند تا ارتباط اون فورمول را با فصل و پایه و دیگر مشتقات کتاب حفظ کرده و آگاهی کاملی از سوالات با ایده‌های مشابه آن شویم.

حتی در این کار میتوانید که از نمودار‌های درختی استفاده کنید که از دقت بهتری برخوردار هستند و به حافظه سپردن آن کار آسان‌تری است.

و میتوانید مقدار مطالعه زمانی در هر مبحث را تخمین زده و یا با حدس مشخص کنید تا بدانید که چقدر باید برای مباحث وقت بگذارید.

در انجام این کار‌ها استفاده از یک دفتر کوچک یا حتی چند برگه کفایت می‌کند. اما باید دقت و توجه کامل همراه این مسئله باشد و از مشورت نیز کمک بگیرید.

اگر در این نوع مسائل و برنامه‌ریزی دروس به مشکل برخوردید و کمی اذیت شده‌اید باید مژده مقاله برنامه‌ریزی ویژه کنکور را بدهم که هم اکنون میتوانید آن را مطالعه کرده و آماده یک برنامه‌ریزی توپ شوید.

حال که تا اینجا پیش رفته‌ایم حدودا ۹۹ درصد برنامه‌ریزی برای مطالعه درست فیزیک را انجام داده‌ایم وقتشه که درس فیزیک را در برنامه‌های درسی خود قرار بدهیم و بدقت برنامه‌ریزی دقیقی با کمک مشاور یا دوستان خود انجام دهیم.

درس فیزیک به کلاس نیاز دارد؟

اصولا یکی از راه‌های پیشرفت یک داوطلب کنکور در هر درسی، یادگیری دیدگاه و راه و روش‌های تستی جدید است. پس هر گونه زمینه رشد برای دانش‌آموز مفید است و در کسب درصد بالاتر و بهتر بسیار تاثیر گذار است. هرچند که برخی دانش‌آموزان به آن آدمیت زیادی نداده و به آن بی توجه هستند. این نکته را در نظر بگیرید که اگر شما در مطالعه این درس به مشکل و سختی برخورده‌اید و متوجه اکثر مطالب نمی‌شوید یا اکثر مواقع در حل تست به مشکل می‌خورید، حتما داشتن یک معلم به شما کمک بسیاری می‌کند.

راستی اگر در بحث پیدا کردن مشاور خوب دچار درگیری ذهنی هستید به نظرم میتوانید از مقاله ( ویژگی های مشاور کنکور سراسری)استفاده کنید و در انتخاب مشاور خوب برای کنکور با دقت باشید و با چشمان باز مشاور را انتخاب کنید. زیرا شما با انتخاب مشاور کنکور انتخاب‌هایی همچون برنامه‌ریزی و قدم‌هایتان را به مشاور می‌دهید و فشار این کار‌ها از روی شما برداشته و با قدم‌های مطمئن تری به سمت هدف حرکت میکنید.

ترتیب تست زدن فیزیک

همانطور که قبلا گفتم ما ابتدا به مطالعه کتاب درسی و کلاس‌های خود پرداخته و سپس به سراغ تست‌های آموزشی میرویم و بدون در نظر گرفتن زمان تست میزنیم. سپس درس را مرور میکنیم تا نکات مهم را پیدا کیم. در مرحله بعد به سراغ تست‌های کنکور میرویم و به بررسی ایده‌ها و دیدگاه‌های طراح و ارنباطشان لا موضوعات کتاب درسی را مییابیم. در اینجا است که باید خلاصه‌نویسی انجام شود.

مرحله ارتقا یافتن

بعد از طی مراحل فوق ما باید به بررسی تست آزمون‌های آزمایشی و تالیفی جدید بپردازیم و به همراه آن مرور کنیم. این کار باعث میشود تا ما به حداکثر پتانسیل هر مبحث دست پیدا کنیم و از کنکور فراتر رفته و موفق شویم.

?روش مطالعه رتبه‌برتر‌ها

⭐️علی سیفی دو رقمی کنکور

در راه مطالعه فیزیک ،فهمیدن مفاهیم قبل مراجعه به متن کتاب بسیار مهم است. اما این بدین معنا نمی‌باشد که تنها به حفظ این مفاهیم روی آوریم.من معمولا بعد کلاس‌ها، درس فیزیک را مرور میکردم و بعد آن به سراغ تست زنی میرفتم تا بتواتم  هدف طرح این نوع سوالات را بیابم و روش درست حل این سوالات را پیدا کنم.

⭐️مهلا میرزایی دورقمی کنکور

من در کلاس‌ درس فیزیک بسیار دقت میکردم تا هر چیزی که باید می‌آموخنتم را فرا بگیرم و بعدا وقت اضافی برای آن صرف نکنم.من هر وقتی که فیزیک داشتم قبلش مرور میکردم. پیش‌خوانی بعضی دروس از مهم‌ترین کار‌های من است.اگر کتاب درسی را درک نمیکردم از معلم پرسیده و سراغ درسنامه‌های کمک‌درسی میرفتم. بیشتر تاکید من روی یک کتاب تست بود و بیشتر تست‌های همان کتاب را حل میکردم. همچنین تکرار تست‌ها سبب یادگیری بهتر این نوع تیپ سوالات میشد. شرکت در آزمون‌های آزمایشی، تحلیل آزمون درست و علامت گذاری تست‌ها سبب افزایش سرعت من در آزمون کنکور شد.

⭐️سروین آزادبخت تکرقمی کنکور

اولین قدم مطالعه کتاب فیزیک بود و در ادامه به سراغ تست‌های آزمون آزمایشی میرفتم و میزدم. من معتقدم راه موفقیت در درس فیزیک کنکور حل تست‌های تکراری و با درجه سختی بالا است.

آخی تمام شد!

دوستان در اینجاست که به طور واقعی می‌توان گفت شما به طور کامل شیوه مطالعاتی درس فیزیک را آموخته‌اید و آماده مطالعه تست زدن و دریافت درصد خوب و حتی رتبه‌برتر شدن در کنکور هستید.

اگر سوالاتی در رابطه با مقاله دارید و یا جایی از متن را خوب متوجه نشدید حتما از بخش دیدگاه‌ها با ما در ارتباط باشید. میدونم که قطعا این مقاله برای شما مفید بوده و در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در درس فیزیک به شما کمک شایانی خواهد کرد.

در آخر از شما دوستان دعوت به عمل می آورم که دیگر مقالات ما در رابطه با شیوه مطالعاتی دیگر دروس را هم بخوانید.

❓️سوالات متداول

 

فیزیک در کنکور چند سوال دارد؟بودجه‌بندی این درس چطوریه؟

این درس در کنکور تجربی ۳۰ سوال و در کنکور ریاضی ۴۰ سوال دارد.

✅ چطور فیزیک را مطالعه کنیم؟

بهترین شیوه مطالعه فصول مرتبط با هم است و شیوه دیگر شروع از دهم است

✅ توصیه رتبه‌برتر‌ها چیست؟

مطالعه فصول مرتبط باهم و پر تست فیزیک ، تست زی و مرور زیاد

✅ آیا برای فیزیک به کلاس آنلاین نیازمندیم؟

اگر آگاهی کافی از روش‌های تستی و پایه‌‌ای این درس ندارید، بهتر است کلاس بروید.

✅ کدام کتاب کمک درسی برای این درس مناسب است؟

بهترین کتاب برای شما همان کتاب درسی است.

✅ تست برای درس فیزیک از کجا پیدا کنیم؟

مهمترین و بهترین تست‌های فیزیک همان تست‌های کنکور است.

✅ ساعت مطالعه درس فیزیک چقدر باید باشد؟

این درس هفتگی نباید کمتر از ۶ ساعت مطالعه در برنامه شما داشته باشد

✅ چطور میتوان یک مشاور خوب برای درس فیزیک پیدا کرد؟

بهتره به فروشگاه تمامینو یا مقاله پیدا کردن مشاور خوب یک سری بزنید.

 

 

 

محمد مهدی آقابابایی

سلام بچه ها محمدمهدی آقابابایی هستم مشاور ارشد تیم تمامیــــنو! من دانشجوی پزشکی دانشگاه دولتی شهرکرد هستم و بدون استفاده از هیچ سهمیه ای توانستم رشته پزشکی قبول بشم! جالبه بدونید من توی مدرسه دولتی بدون هیچ گونه امکاناتی بودم و تحصیلات دبیرستانم را گذراندم و در پزشکی قبول شدم. حالا هم اینجام تا شمارو توی مسیر موفقیت کنکوریتون کمک کنم! اگه سوالی داشتین در قسمت کامنت ها ارسال کنید! در ضمن اگه دوست داشتین میتونین از پکیج های مشاوره ایم هم دیدن کنید! لطفا به بخش فروشگاه برید و دنبال اسم من بگردین اگه دوست دارین مشاورتون باشم? لینک شبکه های اجتماعیم هم این زیره میتونی مستقیم با من در ارتباط باشی!

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است