مشاوره

روش‌های حرفه‌ای مطالعه درس شیمی کنکور

توصیه رتبه برتر‌ها درباره مطالعه درس شیمی +بودجه بندی +تحلیل کنکور

تا به حال میدونستید که مطالعه شیمی روش خاص خودش را داره و باید شیمی را خاص بخونی؟چقدر شیمی و بودجه بندی اون را می‌شناسید؟

امروز در تمامینو همراه شما هستیم تا از صفر تا صد روش مطالعه شیمی ( هم برای رشته ریاضی و هم رشته تجربی) به سبک رتبه‌برتر‌ها را برای شما شرح بدیم پس همراه ما باشید.

راستی، توی این مقاله لینک روش رتبه برتر شدن و روش‌های مطالعه اونا توی درس‌های دیگه را هم برای شما آماده کردیم. و اینکه اگر جایی براتون نامفهوم بود یا خوب متوجه نشدید یا در رابطه با آن سوالی داشتید، را میتوانید توی بخش کامنت اعلام کنید تا برای شما بیشتر توضیح بدم.

?اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی

اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی
اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی

طبق تصویر بالا شیمی جز مهمی از کنکور تجربی خواهد بود. و کسب درصد خوب در این درس شانس قبولی در رشته‌های بهتری را برای شما به ارمغان می آورد.

نکته: پاسخگویی درس شیمی در کنکور به شدت پایین است .چرا؟

چون سوالات شیمی در آخر دفترچه هستند و وقتی که داوطلب کنکور به آن می‌رسد دچار خستگی و ناتوانی بیشتری نسبت به قبل است و ذهنش مشغول سوالات پیش شده.

همینه که به شدت در کنار زیست باعث ایجاد انحراف معیار در کنکور می‌شود.

این درس در کنکور تجربی دارای ضریب ۹ است پس اهمیت دادن نسبت به آن باید بیشتر از دروس ریاضی و فیزیک باشد.

این درس در کنکور دارای ۳۵ سوال است که وقت آن هم ۳۵ دقیقه میباشد. آره درسته هر سوال حداکثر ۱ دقیقه زمان دارد(البته به طور تئوری). ولی عملا برخی دانش‌آموزان وقت برخی سوالات را به برخی سوالات دیگر میدهند تا سوالاتی که مطمئن هستند را حتما درست بزنند و برخی هم هول هولی به همه سوالات پاسخ می‌دهند.

قبل از ادامه کار نصیحت میکنم که اگه در آزمون‌های آزمایشی کشور دچار مشکل تراز و درصد بد هستید حتما یه سری به مقاله(8 راه افزایش تراز) و (چطور تحلیل آزمون کنیم) بزنید.

?اهمیت درس شیمی در کنکور ریاضی

اهمیت درس شیمی در کنکور ریاضی
اهمیت درس شیمی در کنکور ریاضی

 

درس شیمی در کنکور ریاضی مانند این درس در رشته تجربی است اما مقدار بیشتری مطلب را شامل می‌شود که در رشته تجربی نیست.

ضریب این درس ۶ است و دارای ۳۵ سوال و ۳۵ دقیقه مانند رشته تجربی است. به طور کلی هم از ۱۰ فصل شیمی سوال طرح می‌شود.

نکته:برخی از افراد این درس از وجود شیمی در رشته ریاضی ناراضی هستند. و من باید بگم که شما اشتباه میکنید. شما وقتی متوجه خواهید شد که وارد دانشگاه میشوید.شاید سختتون باشه که باید کنید که درس شیمی در دانشگاه یک درس از دروس تخصصی است و حتی در برخی رشته‌های دانشگاهی نقش بسیار زیادی دارد.

یادآوری: در آزمون تیر ۱۴۰۱ سوالات شیمی در آخر دفترچه سوم و همراه با فیزیک بود اما در کنکورهای جدید به نظر می‌رسد که امکان تغییر و جابجایی آن‌ها در دفترچه فراهم شود.

همچنین بخوانید: تغیرات کنکور دی ۱۴۰۱ و تیر ۱۴۰۲

?بودجه بندی درس شیمی در کنکور دی و تیر تجربی/ ریاضی

بودجه بندی درس شیمی در کنکور دی و تیر تجربی ریاضی
بودجه بندی درس شیمی در کنکور دی و تیر تجربی ریاضی
بودجه بندی درس شیمی در کنکور دی و تیر تجربی ریاضی
بودجه بندی درس شیمی در کنکور دی و تیر تجربی ریاضی

این تصویر شامل آمار به دست آمده طی سالیان اخیر است و نشان می‌دهد که تاثیر هر پایه به ترتیب زیر است.

اول یازدهم / دوم دوازدهم / سوم دهم

این موضوع به اینجا ختم نمی‌شود و ما متوجه ارزش خاص شیمی یازدهم میشویم.اما یه مسئله‌ای وجود دارد.

بعضی از داوطلبان کنکور که دارای پایه شیمی ضعیفی در مسائل و حفظیات پایه‌ای هستند ، تصمیم می‌گیرند که فقط دوازدهم و یازدهم را بخوانند که این اشتباهی بس خطرناک است.

پس این نکته را هم در نظر بگیرید که اگر کسی چنین قصد و هدفی داشته باشد باید حتما پایه خود را قوی کند تا در ادامه راه درس شیمی به مشکل بر نخورد.

⚛️تحلیل درس شیمی در کنکور ۱۴۰۱

کیفیت و کمیت این درس در کنکور از سالیان پیش تا الان به طور نوسانی بوده و در بعضی سال‌ها بسیار سخت و در بعضی سال‌های دیگر سهل و آسان بوده و تعداد سوالات مطابق بودجه بندی نبوده. سال ۱۴۰۱ از این قضیه جدا نبوده و به ما نشان داد که هر پایه می‌تواند سوالات متغیری را داشته باشد و اگر کمی به بررسی کنکور امسال و سال‌های قبل بپردازید یک نکته جزئی و ریز را در می‌یابیم که کنکور از کم شدن سوالات مسائل و زیادشدن سوالات مفهومی و حفظی خبر می‌دهد.

خوب یا بد؟

خیر چون مفاهیم آنقدر وقتگیره که داوطلب در ادامه با مشکل زمان مواجه میشود. از انواع تیپ و تست‌های کنکور می‌توان به سوالات شمارشی اشاره کرد که تعداد آن‌ها در کنکور به بیشتر از ۱۵ سوال میرسد و وای به حال کسی که یک گزینه را بلد نباشد.

جمعبندی

می‌توان سختی کنکورها را به ترتیب ۹۹، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۰ دانست. و اینکه نمی‌شود به آن اعتماد کرد و کار درست این است که ما به قدری پیشرفت کنیم و خود را توانمند سازیم که در یک کنکور سخت و عجیب بهترین عملکرد خود را داشته باشیم.

 

?دسته بندی مباحث شیمی در کنکور ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲

مباحث درس شیمی در کنکور را می‌توان به دو شکل دسته بندی خدمت شما شرح داد.

دسته بندی اول که بسیار مهم است و به شما در شیوه درست مطالعه این مباحث و شناسایی سوالات در کنکور کمک میکند. که این مباحث ۳ گروه را شامل می‌شود.

۱. حفظیات کنکور

۲. مفاهیم کنکور

۳. مسائل کنکور

ما در هر پایه درس شیمی شاهد حضور هر ۳ گروه ذکر شده هستیم و نمی‌توان هیچکدام را انکار کرد.

نکته مهم:بیشتر درس شیمی حاوی مفاهیم است و دروس حفظی و مستقل در پایه دهم و آخر دوازدهم است. و مهمتر اینکه مسائل در همه جا وجود دارند و نقش پر رنگی در یادگیری دو گروه اول برعهده دارند.

و این سخن که کدام مباحث حفظی و کدوم مسائلی هست کمی بی ربط و حرفی پرت است.

خب می‌رسیم به سوال خیلی از کنکور اولی‌ها!

منظور از مفاهیم و مسائل چی میتونه باشه؟

به طور ساده می‌توان گفت که هر سوالی که در رسیدن به جواب اون سوال از معادلات و روابط خاص استفاده کنیم و به جواب عددی یا فورمولی برسیم نوعی سوال از جنس مسائل کنکوراست.

و تعریف خیلی خیلی راحت‌تر برای مفاهیم: هر سوالی که جز مسائل کنکور نباشد?جز مفاهیم کنکور است.

اهمیت کدام بیشتره❓️

جواب به این سوال کمی سخته چون مرز خاصی بین این سوالات وجود ندارد و در سال‌های اخیر ما شاهد وجود سوالات ترکیبی هستیم که سبب شده بیشتر سوالات ترکیبی از مفاهیم و مسائل بوده و هر هر کدام دارای اهمیت هم اندازه‌ای شده.

راستی اگه توی مطالعه درس شیمی مشکل دارید و فرصتتون کمه حتما روش‌های مطاله شیمی که در ادامه قرار دادیم را مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: روش مطالعه زیست

?چطور شیمی را مطالعه کنیم؟

متداولترین سوالات دانش‌آموزان در رابطه با مطالعه درس شیمی این است که، مبحثی پیشروی کنیم یا به شکل فصلی؟

بهترین شیوه در مطالعه شیمی مطالعه به شکلی است که دروس مرتبط و مشابه با هم را در کنار هم یادبگیریم و مطالعه کنیم تا اتحاد بین دروس برقرار شود و ما یک ذهنیت کاملی از هر مبحث داشته باشیم.

مثلا بعضی شیوه و راه‌حل سوالات، شبیه هم است پس بهتره که انواع تیپ و تست آن را یادگرفته و از آن در کنار مطالعه کمک بگیریم. مثل یادگیری فصل ۱و۳ یازدهم با فصل ۱ دوازدهم مربوط است و مطالعه همراه این سه فصل به همراه هم، به شرطی که پایه خوبی داشته باشید سبب میشود که در شیمی آلی درصد خوبی کسب کنید.

نکات ریز برای موفقیت در شیمی

مرور را در برنامه هر روز خود قرار دهیم.

روتین تستی را در برنامه روزانه خود قرار دهیم و سعی کنیم از انواع تست آموزشی، تالیفی و مهمتر از همه، تست کنکور استفاده کنیم.

ساعت مطالعه خود را به طوری تعیین کنیم که بعد از زیست بیشترین ساعت مطالعه مخصوص درس شیمی باشد و در طی هفته کمتر از ۸ ساعت برای شیمی وقت نگذاریم.

بقیه چیکار میکنند؟

اما بعضی فقط مبحثی یا مستقل پیش می‌روند و در ادامه به مشکل می‌خورند. مثلا وقتی فقط مبحثی پیش بروید با مسئله تشخیص سوالات و درس هادرگیر و گرفتار میشوید و نکته مهمتر که هیچ منبع خوبی که مباحث و مسائل کاملا جدا باشد وجود ندارد.

با توجه به فرمایشات بنده ما باید بین بد و بدتر انتخاب کنیم. اگر از قوه بالا در تفکیک مسائل و مفاهیم برخوردارید میتوانید راه دوم را برگزینید و اگر می‌خواهید نتیجه بهتری کسب کنید راه اول را پیش بگیرید.

در ادامه مباحث مهم هر پایه را به شما معرفی میکنیم و سعی داریم که بدین وسیله بیشترین درصد را در درس شیمی کسب کنید.

?روش مطالعه شیمی رتبه برتر‌ها

نظرات تک رقمی‌های کنکور

⚜️امیر رضا براتی تک رقمی کنکور ۹۷ تجربی

۱. تسلط بر کتاب درسی

مهمترین منبع هر دانش‌آموز کتاب درسی آن فرد است. اگر کسی این توانایی را دارا باشد که بر کتاب مسلط شده و خط به خط آن را در ذهن داشته باشد به طور قطع اولین قدم موفقیتش را برداشته و طی کرده.

زیرا تسلط بر روی مفاهیم و حفظیات بخش مهمی از کنکور محسوب می‌شود.

۲. تمرین برای مسائل

با انجام تمرین و تکرار و امتحان راه‌حل و روش‌های مختلف امکان دستیابی به سریعترین روش پاسخگویی به سوالات فراهم میشود

۳. هدف از سوال را درک کنیم.

وقتی مطلبی یا سوالی را می‌خوانیم سعی به فهمیدن هدف و مقصود آن کنیم. مثلا از تصویرسازی ذهنی و دیگر روش‌های ممکن کمک بگیریم.

۴. اختصاص وقت به شیمی

بعد از مهم‌ترین درس تجربی یعنی زیست، بیشتر وقت را به درس شیمی اختصاص دهیم تا امکان موفقیتتان افزایش پیدا کند.

۵. ساعت مطالعه این درس

در این درس حداقل در هفته ۱۰ ساعت وقت صرف کنید و سعی کنید که حداکثر استفاده را کنید.

۶. مرور

مهمترین فاکتور که همه رتبه‌برتر‌ها از آن رونمایی می‌کنند مرور است. بله مرور! هر موقع که فکر کردید وقت اضافه دارید بهتره وقتتون را هدر ندهید و به مرور درس شیمی بپردازید.

همچنین بخوانید:روش مطالعه درس ریاضی

⚜️علی مهران زاده رتبه دو رقمی کنکور تجربی ۹۷

ابتدا کتاب درسی مطالعه می‌شد و سپس به سراغ جزوه معلم و کنکور رفته و آن را بدقت مرور میکردم و سعی میکردم نکات بسیار مهم را وارد کتاب کنم.

سپس سراغ کتاب کمک درسی رفته و تست حل میکردم.

⚜️مریم علی کرمی رتبه سه رقمی کنکور ریاضی ۹۷

قبل از آموزش هر دری در کلاس پیشخوانی انجام داده و تا حدی برای برخورد با درس جدید آمادگی کسب میکردم. مباحث شیمی در کنکور را به دو قسمت حفظیات و مسائل تقسیم‌بندی کردم و برای هر کدام به صورت مجزا دقت صرف میکردم.

روش مطالعه به صورتی بود که ابتدا پیشخوانس سپس کلاس و بعد مرور جزوه دبیر و مرور دوباره کتاب شیمی انجام می‌دادم و نکات مهم را پیدا کرده و خلاصه نویسی میکردم.

در مرحله وقتی از مسلط بودن خودم در مبحث اطمینان کامل کسب میکردم شروع به زدن تست‌های کنکور میکردم و در ادامه سوالات تالیفی را بررسی کرده و هدف سوالات را می‌یافتم.

روتین روزانه ۱۰ تست شیمی را در برنامه‌ام قرار دادم.

و دلیل اصلی موفقیت خود را مرور مداوم این درس میدانم.

⚜️فیروزه حاتمی رتبه سه رقمی کنکور 94

اول از همه به سراغ کتاب درسی و کمک درسی رفته و درسنامه و متن درس را مطالعه میکردم. بدون زمان تست میزدم و پاسخنامه همه سوالات را حتما بررسی میکردم. حتی سوالات راحت را با جدیت کاملی بررسی میکردم. یادتان بماند که در برخی پاسخنامه‌ها چنان نکته‌های جذاب و مفیدی است که نمی‌توان از روی سوال آن را تشخیص داد. پس حتما پاسخنامه شیمی را به طور کامل بررسی کنید.

سوالات مهم و آن دسته سوالاتی که غلط میزدم را نشان کرده و در فواصل منظم به آنها سر میزدم و سعی میکردم که جواب درست را پیدا کنم. نکات ترکیبی مهم را به داخل کتاب شیمی منتقل میکردم.به همه نکات سوالات را یک به یک بررسی میکردم و نکات حفظی را در دفترچه‌ای می‌نوشتم.

آزمون می‌دادم و بوسیله آن نقاط ضعف خودم را کشف میکردم. مثلا اویل وقتی به درس شیمی در آزمون می‌رسیدم وقت کم می آوردم و درصد خوبی کسب نمیکردم ولی به تدریج با یادگیری روش‌ها سرعتخودم را زیاد کردم و اشکالات محاسباتی خودم را از بین بردم و رفع کردم.

بعد هر آزمون به سراغ تحلیل آزمون میرفتم و به دقت تحلیل آزمون میکردم و تمام نکات مهم را به داخل کلاسور ارزیابی برده و قبل هر آزمون استفاده میکردم.

 

 

❓️سوالات متداول ❓️

 

✅️ روش درست مطالعه شیمی چگونه است؟

در ایم مقاله روش مطالعه درست و شیوه مطالعه درس شیمی رتبه‌برترها را برای شما شرح داده‌ایم

✅️ از چه کتابی برای شیمی استفاده کنیم؟

کتاب شیمی جامع خیلی‌سبز و کتاب تک جلدی واجب مبتکران و… مناسب است

✅️  آیا کلاس رفتن برای این درس اجباری است؟

خیر. اما اگر پایه قوی ندارید و با روش حل تست آشنایی ندارید واجبه

✅️ بودجه بندی درس شیمی در کنکور چگونه است؟

همانطور که شرح دادیم کنکور شامل ۳۵ سوال با ۳۵ دقیقه وقت است که سوالات از ۱۰ فصل طرح می‌شود.

✅️ چطور در این درس رتبه‌برتر شویم؟

در این مطلب ما روش‌های متفاوت و قابل اطمینانی را برای شما قرار داده‌ایم تا آینده شما تضمین شود.

همچنین بخوانید:روش مطالعه درس ریاضی

همچنین بخوانید: روش مطالعه زیست

محمد مهدی آقابابایی

سلام بچه ها محمدمهدی آقابابایی هستم مشاور ارشد تیم تمامیــــنو! من دانشجوی پزشکی دانشگاه دولتی شهرکرد هستم و بدون استفاده از هیچ سهمیه ای توانستم رشته پزشکی قبول بشم! جالبه بدونید من توی مدرسه دولتی بدون هیچ گونه امکاناتی بودم و تحصیلات دبیرستانم را گذراندم و در پزشکی قبول شدم. حالا هم اینجام تا شمارو توی مسیر موفقیت کنکوریتون کمک کنم! اگه سوالی داشتین در قسمت کامنت ها ارسال کنید! در ضمن اگه دوست داشتین میتونین از پکیج های مشاوره ایم هم دیدن کنید! لطفا به بخش فروشگاه برید و دنبال اسم من بگردین اگه دوست دارین مشاورتون باشم? لینک شبکه های اجتماعیم هم این زیره میتونی مستقیم با من در ارتباط باشی!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است