مشاوره

10 راه رتبه برتر شدن در درس ریاضی کنکور سراسری

معرفی درس ریاضی + معرفی روش مطالعه رتبه برترها + بودجه بندی درس ریاضی

خب خب چی از ریاضی میدونیم؟

یکی از پر اهمیت‌ترین درس‌های کنکور برای رشته‌های ریاضی و تجربی، درس ریاضی است. دانش‌آموزان برای موفقیت در این درس باید با استفاده از راه‌ها و شیوه‌های درست و با در نظر گرفتن چیستی درس ریاضی آن را مطالعه کنند.
اکثر دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان در این درس یادگیری خوب و درستی ندارند به همین دلیل است که در کنکورهایی که برگزار میشود شاهد عملکرد ضعیف خود هستند.
تاثیر و ضریب درس ریاضی در کنکور بسیار سرنوشت ساز و مهم است، پس دانش‌آموزان باید هم وقت مناسب و هم تمرکز بالایی در این درس داشته باشد.
تمامینو در ادامه برای شما شیوه مطالعه تک‌رقمی‌های کنکور را برای درس ریاضی قرار داده است و قراره بهترین روش‌ها را به شما معرفی کنیم.

کنکور تجربی و سوالات ریاضی

دانش‌آموزان باید با روش‌های درست و راهبردی به مطالعه این درس بپردازند. این درس از ۳۰ سوال ریاضی در کنکور تجربی برخوردار است که مدت پاسخگویی به آن حدودا ۴۷ دقیقه است. البته بعضی دانش‌آموزان از وقت آن کم می‌کنند و به درس‌های دیگر اختصاص میدهند یا وقت درس ریاضی را در کنکور بیشتر می‌کنند.
این درس در سال های پیش از شماره ۱۲۶ تا ۱۵۵ بود. اما اکنون به دلیل تغیرات کنکور و حذف دفترچه‌ عمومی قطعا به اول دفترچه کنکور خواهد آمد و از سوال ۱ شروع می‌شود که گمان می‌رود به همراه سوالات زیست ، در اختیار داوطلبان کنکور قرار بگیرد.
یک داوطلب کنکور باید در حداکثر ۹۰ تا ۹۵ ثانیه برای هر سوال وقت بگذارد تا به همان وقت تعیین شده برسد.

تاثیر این درس در کنکور تجربی چگونه است؟

با توجه به تغیرات کنکور و حذف زیر گروه‌ها ما شاهد تاثیر کنکور و امتحان نهایی هستیم که به شرح زیر میباشد.
امتحان نهایی 2.752
کنکور 11.666

کنکور ریاضی و سوالات ریاضی

مهم‌ترین عامل کسب رتبه خوب در کنکور ریاضی، درس ریاضی است که شامل مباحث مختلف می‌شود.
همانطور که در کنکور تجربی توضیح دادم، کنکور تغیرات اساسی زیادی داشته که سبب شده تعداد دفترچه‌ها و حتی شماره سوالات تغیر کند.
پس مطمئنا ما در جلسه کنکور در آغاز با این درس روبرو میشویم و باید به طور اصولی با آن برخورد کنیم.
داوطلبان کنکور در درس ریاضی باید به ۵۵ تست ریاضی سر و کله بزنند که وقت پاسخ‌دهی به این ۵۵ تست تنها 85 دقیقه میباشد. به طور مثال دانش‌آموزان باید برای هر تست به طور حداکثری ۹۰ ثانیه زمان خرج کنند.

همچنیم بخوانید:تغیرات کنکور سراسری

وضعیت کنکوری‌ها در این درس

اول از همه بهتر است که ببینیم دانش‌آموزان و داوطلبان ما در کنکور‌ ها چه درصدی را کسب کردند و عملکرد آنان چطور است.

کنکور تجربی

در کنکور ۱۴۰۰ حدود ۷۰ نفر در کنکور تجربی، درس ریاضی را صد زدند. که تعداد این افراد در کنکور ۱۴۰۱ بیش از ۱۰۰نفر شد. این آمار به خوبی نشان از پیشرفت علمی دانش‌آموزان در این درس است و همینطور از این مسئله پرده بر می‌دارد که در کنکوری مثل کنکور تجربی رقابت در درس‌هایی از جمله ریاضی بسیار بالاست و برای رتبه‌برتر شدن باید در درس ریاضی به درصد خوبی دست پیدا کنیم.

 بودجه بندی ریاضی در کنکور تجربی

 

 بودجه بندی ریاضی در کنکور تجربی

کنکور ریاضی

در کنکور ریاضی ۱۴۰۰ هیچ کسی موفق به کسب درصد صد در کنکور نشد. البته حدودا ۳۰ نفر موفق به کسب درصد بالای ۹۰ شدند.
ممکن است که یاد آور شوید که کنکور ۱۴۰۰ در تمام رشته‌ها سخت بود که کاملا حق دارید. بله این کنکور از سطح بالایی برخوردار بود. اما باید توجه کنیم که درس ریاضی در کنکور ریاضی از اهمیت بالاتری برخوردار است و در واقع دستیابی به درصد ۱۰۰ بسیار دشوار است.

 بودجه بندی ریاضی در کنکور ریاضی

 

 بودجه بندی ریاضی در کنکور ریاضی

 

۱۰ راه برای رتبه‌برتر شدن با یادگیری شیوه درست مطالعه درس ریاضی

۱۰ راه برای رتبه‌برتر شدن با یادگیری شیوه درست مطالعه درس ریاضی

۱.مفاهیم را کامل و درست بیاموزیم

درس ریاضی برخلاف بعضی از درس‌ها، یک درس اصولی و مرحله‌ای است. اما این سبب نمی‌شود که فراموش نشود و بعد مدتی در ذهن ما کمرنگ نشود.یادگیری این درس نباید تنها با حفظ اصول و مفاهیم همراه شود، بلکه باید با تمرین و مرور این درس ما مفاهیم را ملکه ذهن کنیم.
در آغاز ما باید کتاب درسی را مو به مو بررسی کرده و پتانسیل درس را دریابیم. اینجاست که عمیقا به مفهوم درس می‌رسیم. در ادامه باید نکات مهم و عمیق را در جایی یادداشت برداری کرد. این عمل به یادگیری اولیه مفاهیم درس ریاضی کمک شایانی میکند.

۲. مسائل مشابه کتاب ریاضی را امتحان کنیم.

رتبه‌برترها بعد از انجام مرحله مطالعه کتاب و یادگیری مفاهیم درس ریاضی به سراغ تمرین می‌روند. این تمرین شامل حل سوالات کتاب درسی می‌شود که ارزش بالایی برخوردار هستند.
دانش‌آموزان میتوانند با حل بیشتر مسائل تمرکز و تسلط بالاتری روی کتاب و مفاهیم درس ریاضی داشته باشند.
این مرحله سبب پیدایش مشکلات و نقاط ضعف ما میشود و به ما نشان می‌دهد که کار ما در کجا می‌لنگد.
اگر فردی در راه حل سوال و مسئله به مشکل بخورد نشان‌دهنده این است که در مرحله اول دچار کم کاری یا ناتوانی در درک مفهوم شده. پس باید دوباره مرحله اول را اجرا کند.

۳. از انواع تست‌های استادان ریاضی استفاده کنیم.

مرحله بعد در راه رتبه برتر شدن این است که به سراغ تست‌های آموزشی و تالیفی برویم. شناخت انواع تیپ و تست‌ها و انواع روش‌ها و راه‌های رسیدن به جواب این سوالات یکی از مهم‌ترین چالش‌های یک کنکوری است. بله یک رتبه برتر همه انواع این سوالات را به طور دقیقی بررسی می‌کند و از دیدگاه‌های مختلف به حل مسائل میپردازد. در این راه حل تست‌های متنوع انسان را در درس ریاضی خلاق‌تر میکند.

۴. روش‌ها و فرمول‌های مورد نیاز را بیاموزیم.

داوطلبان کنکور همه‌چیز را یا جدی می‌گیرند یا کلا مد نظر قرار نمی‌دهند. اما باید بدانند که رتبه‌برتر ها به جای بررسی همه نکات و… به سراغ نکات جامع‌تر از جمله روش‌ها و فورمول‌های اصلی می‌روند تا در کنکور برای بازه بیشتری از سوالات به شکل روتین پاسخ دهند.
نکته:ممکن است روش‌ها و فرمول‌های جانبی کمتر به کمک شما در کنکور بیایند و ممکن است برای انجام کمی وقت‌گیر و برای بازه کمی از سوالات مورد استفاده باشد.
نکته:اگر یادگیری روش‌ها و فورمول‌های اصلی به درستی انجام بشود و داوطلب کنکور مفهوم آنان را دریابد می‌تواند تا از فورمول‌های اصلی به فرمول های جانبی و فرعی برسد.
بنابراین مطالعه فرمول‌های اصلی را بیشتر در نظر بگیرید.

۵. خلاصه نویسی و کد گذاری انجام دهید

یکی دیگر از شیوه‌های کمک به مطالعه درس ریاضی خلاصه‌نویسی و یاداشت برداری در این درس است.
داوطلبان کنکور حتما باید بعد از انجام مراحل مطالعه و تسلط بر درس به خلاصه‌نویسی بپردازند و قسمت‌های مهم از جمله فورمول‌ها و نکات تاثیرگذار در سوالات را خلاصه‌نویسی کنند تا هم در مرور ، تمرین و تکرار راحت‌تر باشند و هم با نوشتن مطالب درک عمیق‌تری از مطالب دریافت کنند.
دانش‌آموزان در فواصل منظم امکان بررسی خلاصه‌نویسی خود را دارند. همچنین می‌توانند خلاصه‌نویسی خود را بهبود بخشیده و به آن نکات را اضافه یا کم کنند.
امر خلاصه‌نویسی بهتر از آغاز یادگیری انجام شود و هر درسی را که دانش‌آموز پبش می‌رود از نکات مهم ریاضی آن خلاصه‌نویسی کند.

۶. تست‌های کنکور را مهمتر بدانید

حل تست‌های کنکور چند سال اخیر از مهم‌ترین فاکتور‌های موفقیت رتبه‌برتر‌ها است. بطوریکه اگر درصد و رتبه خوبی را در نظر دارید باید برای دستیابی به آن نه تنها در درس ریاضی بلکه در تمام دروس این راه را طی کنید و سوالات کنکور اخیر را به طور کامل بررسی کنی.
شاید این را شنیده باشید که هر ساله در کنکور‌های اخیر برخی سوالات تکرار شده یا ایده یکسانی برای طراحی داشته‌اند.
این نشان می‌دهد که بررسی و اختصاص توجه بالا به این سوالات بسیار مهم است.
پس سوالات کنکور را پیدا کنید، حل کنید، طبقه‌بندی کنید و نکات مهم را یادداشت برداری کنید.

۷. به آزمون‌های آزمایشی رحم نکنید.

یکی از مهم‌ترین کارهای رتبه‌برتر‌ها شرکت در آزمون‌های آزمایشی مختلف است. این کار به آنان دستیابی به یک حجم بزرگ از سوالات مهم و نکته‌دار و حتی بانک اطلاعاتی در درس ریاضی می‌شود.
همچنین محیط کنکور برای جمع بسیاری از دانش‌آموزان به گونه‌ای تنش‌زا و ترسناک است که سبب ایجاد نتیجه بد در عملکرد دانش‌آموزان میشود. شرکت در آزمون‌های آزمایشی به دفعات زیاد در کنار بررسی عملکرد خود و دستیابی به شناخت به آن در روحیه و ذهن داوطلب کنکور تاثیر دارد و سبب ارتقا ذهنی آنان می‌شود و کم کم به آن عادت میکنند ، چرا که این آزمون‌ها مطابق کنکور‌ سراسری هستند و دانش‌آموزان در زمان مشخصی به تعدادی سوال پاسخ می‌دهد و با کنکور جفت و جور می‌شود.

همچنیم بخوانید: مدیریت استرس کنکور

۸. مرور کردن و تکرار مطالب را فراموش نکنید

تمرین و تکرار مباحث و راه‌ها در درس ریاضی امری مهم است. رتبه‌برترها برای بهبود عملکرد خود در کنکور برای درس ریاضی پس از انجام مراحل قبل ، به انجام تکرار و تمرین در درس ریاضی می‌پردازند تا اگر به مرور زمان چیزی از قلم افتاده را پیدا کنند و در کنار این مطالب مهم را تثبیت کنند.
پس دانش‌آموزان برای کسب درصد دلخواه باید تمرین و تکرار را در برنامه خود قرار دهند و در زمان‌های مشخص با انجام درست به تسلط کافی در مباحث درس ریاضی برسند.
این کار ممکن است زیاد وقت ببرد اما باید بدانید که تمرین و تکرار به مرور زمان و طولانی‌ مدت اثر خود را می‌گذارد.

۹.اگاهی کاملی از بودجه بندی ریاضی داشته باشید.

دغدغه این که کجای کتاب را بخونم؟ چقدر بخونم؟ و…
آشنایی با درس ریاضی و مباحث آن از الزامات رتبه‌برتر شدن است.

داوطلبان کنکور‌های تجربی و ریاضی باید حتما به بودجه بندی‌های سازمان سنجش دقت کنند. این بررسی برای ما ارزش هر مبحث در کنکور برای درس ریاضی را نمایان میکند و درس های کم اهمیت و پر اهمیت را دانش‌آموز شناسایی میکند.
همچنین شناخت بودجه بندی کنکور به شخص در تصمیم گیری و پخش‌کردن وقت درست زمان در هر مبحث کمک میکند. پس آشنایی با مباحث و ارزش آن را حتما در برنامه خود قرار دهید.

۱۰. منابع درست را شناسایی و استفاده کنید.

مهم‌ترین منبع کنکور برای درس ریاضی چیست؟ خب مهم‌ترین منبع مورد قبول همه ، خود کتاب درسی است. بله کتاب درسی!
مگر تست کنکور از کجا می‌آید؟ایده آن از کجاست؟
دانش‌آموزان باید از مهم‌ترین منبع خود یعنی کتاب درس ریاضی به خوبی استفاده کنند و تمام نکات کتاب و مفاهیم کتاب را خوب بررسی کنند.
همچنین مطالعه کتاب علاوه بر آموزش مفاهیم، قدرت خلاقیت و تولید ایده‌های کنکور و مقایسه آنان را میدهد.
اما در ادامه را مطمئنا کتاب به تنهایی آنقدر کارآمد نیست که تمام مشکلات ما را حل کند. اینجا است که حرف از کتاب تست و کمک‌درسی به میان می‌آید که دانش‌آموزان باید با مشورت و مشاوره کافی با افراد آگاه به انتخاب کمک درسی بپردازند.

آیا کلاس کنکور لازم است؟

کلاس کنکور ریاضی

کلاس‌های کنکور برای درس ریاضی در پیشرفت و بهبود درصد داوطلبان کنکور تاثیر بسیار بالایی دارد. چون دانش‌آموزان هم مطالب جدید و روش‌های راحت‌تر آموخته و هم روش‌های خود را بهبود می‌بخشند.
این یعنی در کلاس‌های کنکور ما همزمان دیدگاه‌های مختلف را در تک تک تست‌ها بررسی کرده و روش‌های قابل قبول‌تری را پیدا می‌کنیم.
اما این بدان معنا نیست که کلاس کنکور برای هر کسی لازم است. مثلا کسی که صفر است و تازه شروع کرده قطعا در کنار مطالعه درس ریاضی به معلم و کلاس کنکور احتیاج دارد. ولی اگر شخص سطح بالایی در ریاضی داشته باشد باید ببیند که شرکت در این کلاس به نفع آن است یا موجب اتلاف وقت دانش‌آموز می‌شود.

نکته: اغلب معلمان و استادان کنکور روش‌های مختلف و مختص به خود را دارند به طوری که میتوان از تنوع در درس دادن و هم تنوع در حل تست و سوالات خبر داد. پس اصولا شرکت در کلاس‌های مختلف و یادگیری شیوه‌های حل نست ضرری برای ما ندارد و سبب رشد ما میشود.

چقدر برای این درس وقت بگذاریم؟

سوال خوبی است. البیته بستگی دارد که شما در کدام کنکور شرکت میکنید. شما باید با مقایسه تاثیر هر تست کنکور با میزان تاثیر آن یک سبک سنگینی انجام دهید و وققتان را به درستی بین دروس پخش شود. مثلا تجربی‌ها در وهله اول باید روی زیست وقت بیشتری بگذارند ولی دانش‌آموزان ریاضی باید اکثر وقت خود را به ریاضی و مباحث مختلف آن اختصاص دهند تا شانس کسب رتبه خوب را به دست آورند.

اگر در برنامه‌ریزی و مدیریت وقت خود دچار مشکل هستید میتوانید از مشاوران و افراد آگاه کمک بگیرید. یا میتوانید از کمک مشاوران ما بهرمند شوید. پس زودتر به فروشگاه مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: مهم‌ترین ویژگیهای یک مشاور کنکور

 

محمد مهدی آقابابایی

سلام بچه ها محمدمهدی آقابابایی هستم مشاور ارشد تیم تمامیــــنو! من دانشجوی پزشکی دانشگاه دولتی شهرکرد هستم و بدون استفاده از هیچ سهمیه ای توانستم رشته پزشکی قبول بشم! جالبه بدونید من توی مدرسه دولتی بدون هیچ گونه امکاناتی بودم و تحصیلات دبیرستانم را گذراندم و در پزشکی قبول شدم. حالا هم اینجام تا شمارو توی مسیر موفقیت کنکوریتون کمک کنم! اگه سوالی داشتین در قسمت کامنت ها ارسال کنید! در ضمن اگه دوست داشتین میتونین از پکیج های مشاوره ایم هم دیدن کنید! لطفا به بخش فروشگاه برید و دنبال اسم من بگردین اگه دوست دارین مشاورتون باشم? لینک شبکه های اجتماعیم هم این زیره میتونی مستقیم با من در ارتباط باشی!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است