مشاوره

هفت خوان زیست کنکور (چطور مطالعه کنیم و تست بزنیم؟)

چطوری منم مثل رتبه برتر‌ها در درس زیست مهارت مطالعه و تست‌زنی را کسب کنم؟؟

‌سلام؛ سلام؛ من اومدم?. خب دیگه، قراره که در این مقاله هفت خوان زیست کنکور را طی کنیم و به شما یاد بدم که چطوری مثل یک رتبه برتر، زیست شناسی شما را مطالعه کنین و ساعت درس خواندن‌تون را تا جایی که میشه بهینه واستاندارد کنید.(یعنی به ازای وقتی که  برای درس زیست میگذارید، بیشترین بازده را داشته باشین).حتی قراره شیوه زدن تست زیست را به همراه مراحل دقیق بررسی کنیم. برای هفت خوان زیست کنکور آماده هستین؟ چون قراره از هفت تا خوان مهم بگذریم.

هفت خوان زیست کنکور

شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا اسم این مراحل را هفت خوان زیست کنکور گذاشته‌ایم. در جواب باید گفت که ما در اینجا سعی کرده‌ایم تا مهم‌ترین چالش‌ها و مسائل روز در زمینه مطالعه و تست زدن در درس زیست‌شناسی کنکور را بررسی کنیم و راه‌حل و شیوه برخورد با اینگونه مسائل را ارائه دهیم. این مراحل به قدری مهم است که اگر داوطلب کنکور یا حتی دانش‌آموزان دوازدهمی آن را رعایت کنند، به طور قطع به هدف خود چه در زیست کنکور و چه در آینده و در دانشگاه خواهند رسید. پس آماده باشید که با اولین خوان زیست کنکور شروع کنیم.

خوان اول زیست کنکور: دوری از وسایل محرک و مطالعه خراب کن! (آماده کردن شرایط مطالعه)

معنی این مرحله اینه که برادر من/خواهر من لطفاً تو اتاقی که مطالعه میکنی، با خودت گوشی نبر! تلویزیون جلوت روشن نباشه! و… اگه احیانا خواستی گوشیت را با خودت به محل مطالعه ات ببری باید حتماً خاموشش کنی! (سایلنت کردن و روی حالت هواپیما گذاشتن، بدرد نمیخورد. تجربه نشون داده که حین مطالعه شیطون گولتان میزند و یهو می‌بینی تایم مطالعه زیست‌ تموم شده و تو سرت تو گوشیه!!) اصلاً به نظر من یک امسال رو که کنکور داری، باید گوشیت را از خودت دور کنی یا کلاً کنار بذاری. اونوقت می‌بینی که چه قدررر وقت اضافه داری! این وقت اضافه داشتن برای یک رتبه برتر و یا حتی یک آدم حرفه ای که برای خودش و آینده ارزش قائل هست، مثل یک رویا میمونه؛ چون اینطوری بیشتر می‌تواند تلاش کنه که به هدفش برسه.?

خلاصه اینکه خودت بهتر از من می‌دونی چیکار باید انجام بدی.?

خوان دوم زیست کنکور: یک جای دنج! (آماده کردن شرایط مطالعه)

قدم دوم هفت خوان زیست کنکور مربوط به شرایط و جایی که درس می‌خوای درس زیست کنکور را بخونی. برای مطالعه زیست و زدن تست‌های زیست باید محل مطالعه به اندازه کافی روشن باشد. ترجیحاً از رنگ های شاد و آرامش بخش استفاده شود (مثل رنگ سبز و آبی و بنفش). جایی که درس میخونی نباید روی تخت خوابت باشه! چون همیشه روی تخت خوابت می‌خوابی و این باعث میشه که موقع درس خواندن یا خوابت بگیره یا اینکه روی خوابت تأثیر بگذارد و شب ها نتوانی به خوبی بخوابی و… حتما محل مطالعه ات باید ساکت باشه تا بتوانی تمرکز کنی. پس یادتان باشد که شرایط محیطی در مطالعه زیست تاثیرگذار است.

خوان سوم زیست کنکور: شب زنده داری ممنوع! (تایمینگ صحیح)

تو دوران کنکورت مسئله خواب اهمیت خیلی ویژه‌ای داره. اینو بدون که کنکورت قراره صبح زود برگزار بشه؛ بنابراین تو مجبوری صبح خیلی زود از خواب نازت بلند بشی تا بتوانی به موقع به حوزه محل آزمون برسی. وای که چقدر این کار سخته! من خودم هنوز که هنوزه برام زجرآوره که صبح زود از خواب بلند بشم.? بنابراین تویی که کنکوری هستی، باید از همین امشب زود بخوابی که بتوانی صبح زود از خواب بلند بشی.

مثلاً نهایتاً سعی کن ساعت یازده شب توی تخت خوابت آماده خواب باشی و از اون طرف ساعت شش صبح از خواب بلند بشی. این کار باعث میشود که هم به سحرخیزی عادت کنی و هم سریعتر برای مطالعه و تست زدن آماده بشی.

اگر در مسئله مدیریت خواب مشکل داری حتما به مقاله مدیریت خواب از تمامینو هم سری بزن.

آموزشیکنکور سراسریکنکوری دی ماهمشاوره مدیریت خواب ویژه کنکور

خوان چهارم زیست کنکور: قبل از هرکاری فکر کن! (تمرکز روی مطالعه)

همون طور که خودتون میدونید، از قدیم قدیما حرفش بوده که «آدم عاقل قبل از هر کاری فکر می‌کنه.» ماشاالله شما هم که به بلوغ عقلی رسیدین؛ لذا بر شما واجبه که قبل از هر کاری به مراحل اون کار، شیوه انجام اون و نتیجه اون هم فکر کنین. این کار باعث تمرکز روی کارتان میشه و در نتیجه کیفیت کارتان افزایش پیدا می‌کنه. بعد از اینکه جا و مکان مناسب برای مطالعه را Ok کردی؛ حالا وقتشه که قبل از مطالعه زیست به این فکر کنی که قراره چیکار کنی، قراره چقدر بخونی، چقدر تست زیست بزنی، کجا را بخونی، چه صفحاتی را بخونی، با چی بخونی و… اینجاست که باید سراغ مراحل بعدی از هفت خوان زیست کنکور برویم.

خوان پنجم زیست کنکور: الان وقتشه که بخونم. اما چجوری؟ (روش مطالعه زیست)

الان رسیدیم به اصل مطلب و مهم‌ترین بخش هفت خوان زیست کنکور یعنی روش مطالعه درس زیست شناسی

واقعیت اینه که روش‌های متفاوتی برای خواندن زیست وجود داره و نمی‌توانیم بگیم کدوم یکی بهتر و کدوم یکی بدتره؛ چون این به سلیقه آدم‌ها و هوش یادگیری اون‌ها بر می‌گرده. اما یک روش طلایی وجود داره که شاه کلید همه این مشکل‌هاست! هیییییسسسسس! این روش را یواشکی می‌خوام بهت بگم ?….. خووووب نگاه کن ببین بهت چی میگم:

مرحله اول مطالعه زیست: مطالعه روزنامه‌وار مطالب درس زیست

خواندن روزنامه‌وار زیست اصلأ چطوریه؟ یعنی اینکه کل متن رو بدون توجه به جزئیات بخون. زیاد به جزییات نباید گیر بدی. فقط اینکه بفهمی صحبت نویسنده درباره چیه و اینکه اصلا چه چیزی داره اتفاق میافته کافیه. این مرحله حکم پیش خوانی داره. یعنی کلن به این مرحله میگن پیش خوانی. چون شما برای بار اول، یه مطلب تازه رو مطالعه می‌کنین. این مرحله باعث میشه که شما یک دید کاملی از مبحث بدست بیارین و در مرحله بعدی بتوانید تمرکز بیشتری روی عمق یادگیری‌تون داشته باشین. به عبارتی هدف از مرحله افزایش تمرکز روی مرحله بعدی آموزش‌تون هست.

مرحله دوم مطالعه زیست: آموزش و یادگیری کامل

حتماً سعی کن دید کامل و جامعی درباره مبحثی که میخونی دیده باشی. حالا این آموزش می‌تونه از طریق معلم زیست خودتان انجام بشه یا اینکه به صورت آنلاین و مجازی صورت بگیره  و یا حتی میتواند از طریق کتاب‌های کمک آموزشی صورت بگیره. در این مرحله چند تا نکته وجود داره که اگه رعایت رعایت نشده باعث میشه بدجور ضرر کنین!

نکات ضروری یادگیری زیست

الف) نباید وقت زیادی رو صرف آموزش کنین! البته منظورم این نیست که تا مطلب رو کامل نفهمیدین از اون دست بکشید! نه؛ منظورم اینه که خیلی وسواس به خرج ندین و با هر دبیری که فکر می‌کنین باهاش راحت هستین، با همون ادامه بدین.

ب) توصیه من به شما اینه که تا جایی که می‌توانید از آموزش حضوری توسط دبیر خوب بهره ببرید. استفاده از کلاس‌های آنلاین و منابع کمک آموزشی کاغذی و دیجیتال در اولویت‌های بعدی شما باشه، بهتره. البته اینم بگم که این بستگی به شرایط و ویژگی‌های خود شما داره که کدوم روش برای شما بهینه تره! ممکنه شخصی برای دسترسی به کلاس حضوری یک استاد خوب ساعت‌ها وقتش حین جا به جایی تلف بشه و یا اینکه شخصی در شهرشان دسترسی به یک دبیر مناسب نداشته باشه که در این صورت استفاده از کلاس‌های آنلاین و مجازی بهینه تربت راه ممکنه. باز هم میگم که این مورد کاملا به شرایط شما بر میگرده و در نهایت باید خودتان انتخاب کنید که کدوم روش برای شما بهتره.

نکته مهم: خلاصه نویسی در درس زیست شناسی معنی ندارد! پس وقت خودت رو الکی صرف نوشتن جزوه نکن!

مرحله سوم مطالعه زیست: تست یادت نره!

 مورد آخر شیوه مطالعه زیست هم اینکه هرگز چیزی رو جایگزین تست زدن نکن!
بعد از اینکه آموزش کامل رو دیدین، حالا وقتشه که در نوبت بعدی مطالعه‌تان رو با تست شروع کنین.

✨️مزیت‌های تست زیست به نسبت دیگر کارها✨️

اول اینکه باعث بازیابی اطلاعات‌تون میشه (بخاطر همین بهش میگن روش بازیابی) به عبارتی اینطوری مغزتون بیشتر کار می‌کنه و اگه نکته ای رو بلد نباشین بعد از اینکه پاسخ تست زیست رو خوندین؛ برای مدت زمان بیشتری اون نکته در دهنتون باقی می‌مونه

دوم اینکه با این روش هر جایی که دیدین بلد نیستین رو سریعاً خیرین از روی کتاب درسی (نه کتاب کمک درسی زیست!) می‌خونین، نکته تست زیست رو در قسمت مربوطه توی کتاب‌تون یادداشت می‌کنید و اگه دیدین تست مهمی هست، اون رو مارک می‌کنین.

مارک کردن تست زیست خودش یک هنره! شما نباید هر تستی رو مارک کنید. اون تست‌هایی باید مارک بشن که اولاً جامع باشند (یعنی با زدن این تست‌ها شما بتونین نکات چندین تست زیست رو مرور کنین) ثانیا حدالامکان از تست‌های کنکور سراسری باشه و یا اینکه نکته ای داشته باشه که شما احتمال طرح اون رو داخل کنکور می‌دین.

دوستان خواهش می‌کنم که هیچ چیزی رو جایگزین تست زدن زیاد نکنید! شما تا تست زیست نزنید نمی‌تونین خودتون رو با سبک و سیاق تست‌های کنکور‌تون آماده کنین و این در روز کنکورتون یعنی فاجعه!

به نظر من بهتره که یک مطلب رو یک بار بخونین و چندین تست زیست ازش حل کنین به جای اینکه یک مطلب رو چندبار بخونین و تست نزنین یا کم بزنین.

خود این مرحله تست زدن هم شامل چندین مرحله است:

1.       تست اموزشی زیست:

این تست‌ها بلافاصله بعد از آموزش کامل صورت میگیره. هدف از زدن این تست‌ها اینه که بفهمیم کجاهای مطلبی که خوندیم، مهمه و ازش قابلیت طرح تست وجود دارد. شما با زدن این تست‌ها نکات جدیدی یاد می‌گیرین که قبلاً داخل آموزش کامل‌تون یا به اون دقت نکردین و یا باهاشون مواجه نشدین. شما با زدن این تست‌ها تا ۳۰ الی ۴۰ درصد از مطالعه‌تون تکمیل میشه. یعنی اگه طبق اصولی که گفتم عمل کنید و برین سر جلسه ی کنکور آزمایشی، ۳۰ الی ۴۰ درصد رو حتماً میزنید.

2.       تست زمان‌دار زیست کنکور:

همونطور که میدونید چیزی که کنکور رو خیلی سخت میکنه این نیست که تست‌ها سخت هستند؛ بلکه اینه که یک سری تست وقت گیر رو توی یک زمان خیلی محدود میدن. اصلاً این زمان هست که مشخص میکنه تست‌ها سخت هستند و یا آسون. چون اگه قرار بود زمانی در کار نباشه، اکثر داوطلب های کنکور (منظورم اونایی هست که هدفشون براشون مهم بوده) به همه سوالات پاسخ درست می‌دادند پس شما باید تمرین زیاد انجام بدین تا که بتونین یک تست رو داخل زمان مربوط به خودش بزنین.  اینم بگم که شما قبل از این مرحله باید انقدر تست آموزشی زده باشین که در این قسمت، حداقل ایده یا نکته ۸۰ الی ۹۰ درصد تست‌ها برات تکراری باشند. در ضمن تسلط بر در بحث زمان موضوعی نیست که بشه یک شبه به اون مسلط شد بلکه باید از همین امشب شروع کنین و تمرین کنین! با انجام این مرحله شما درصد‌تون رو میتونین تا رنج ۶۰ الی ۸۰ درصد بالا بیارین.

3.       تست مروری زیست:

شما تست‌ها رو بعد از اینکه مارکدار کردین، یک یا دو روز قبل از کنکور‌های آزمایشی‌تون دوباره بررسی می‌کنین و نکات مربوطه رو مرور می‌کنین. حتی خیلی خوبه که تست‌های غلط زده‌تون رو هم مرور کنین و علت اون‌ها رو هم دوباره یادآوری کنین تا سرجلسه کنکور آزمایشی‌تون دوباره اون‌ها رو انجام ندین.

پس روند یادگیری شما به صورت الگوریتم زیر هستش:

نکته طلایی: شما می تونین برای افزایش درصد و ترازتون توی آزمون‌های آزمایشی، از کنکور‌ها و آزمون‌های سال گذشته مؤسسه ای که توش آزمون می‌دین، استفاده کنین.

خوان ششم زیست کنکور: آمادگی برای روز جزا !

نکته خیلی مهم: شما حتماً برای محک خودتون و اینکه بفهمین چقدر تونستین یک مطلب رو یاد بگیرین و یا اینکه متوجه بشین کجای راه رو اشتباه اومدین، باید از آزمون‌های آزمایشی استفاده  کنین. الی ماشاءالله برند‌‌ها و مؤسسات مختلفی وجود دارن که غالباً هم کیفیت شون در حد کنکور هستش و خوبه؛ اما اگه بخواین که من بهتون چند تا مؤسسه که در «حوزه زیست» خوب عمل می‌کنند، پیشنهاد بدم، می‌تونم به «کانون قلم چی»، «گزینه دو»، «زیستاز» و «ماز» اشاره کنم.

خوان هفتم زیست کنکور: فقط 100!

رسیدیم به آخر هفت خوان زیست کنکور. الان بعد از گذشت این شش مرحله ممکنه که از من بپرسید:«الان من این همه کار که گفتین رو انجام بدم فقط برای رسیدن به درصد 60 تا 80؟! من حقم بیشتر از این حرف‌هاس و اصلأ به کمتر از درصد 100 توی زیست کنکور‌م فکر نمی‌کنم!! حالا میشه راهی رو پیش پای من بذارین که به هدفم برسم؟»

بلافاصله من بعد از این سوال بهت جواب میدم :«زهی خیال باطل!» یا به قول یکی از معلم‌هامون که می‌گفت:«درصد 100 فقط مال خداست!»

واقعیت این امر اینه که بعضی سوالات توی زیست شناسی، سلیقه ای هست. لذا کسی نمی‌تونه زیست رو 100 بزنه (مخصوصا کنکور‌های 99 و به بعد)؛ ولی اگه یکی 100 بزنه، دو حالت داره:

۱- ایشون تمرکز خیلی بالایی داشته و تمام کتاب درسی و نکات رو حفظ بوده یا به عبارتی برای خودش یه انیشتین بوده!

۲- طراح سوالات یا خودش بوده، یا سوالات رو قبلاً دیده بوده و یا زبونم لال، تقلب کرده که اونم اشتباهی گزینه نادرست رو ثبت کرده و بعداً فهمیده شانسی درست زده!? (90 درصد آدم‌ها جزو این گروه هستن?)

 چیکار کنیم که درصد زیست‌مون از 60 یا 80 هم بیشتر بشه؟

اینجا شما باید دو تا کار مهم رو انجام بدین:

  1. شما باید طی فاصله‌های زمانی خاصی مرور داشته باشین. طبیعتاً هر چقدر بیشتر مرور کنین، تسلط شما در مبحث مربوطه بیشتر و در نتیجه درصد‌هاتون هم بالاتر میرن.
  2. تست‌های کنکور سراسری از سال 98 تا همین الان رو (هم نسخه وطنی و هم نسخه اجنبی!) کار کن. به فکر این نباش که تست‌ها می‌سوزن و غیره …….. فقط بزنشون و بگو چشم!

علل نرسیدن به رتبه،تراز دلخواه با وجود انجام مراحل ۷ خوان زیست کنکور

  1.  فرایندی که بهت گفتم رو خوب و با وسواس بالا انجام ندادین. به عبارتی کارتون کیفیت لازم رو نداشته که در این صورت باید میزان ساعات و یا تست‌هاتون رو افزایش بدین و سعی کنین که دفعه‌های بعد  روی مطلب مورد مطالعه‌تون به صورت روش بازیابی (شروع مطالعه با حل تست) کار کنین.
  2.  منابع خوب و مناسبی در حوزه آموزش یا تست زیست نداری‌. در اینصورت باید عوضشون کنی.
  3.  هنوز در آزمون زدن اوستا نشدی و سرجلسه یا خیلی استرس داری. و عوامل محیطی نمی‌ذارن خوب تمرکز کنی و یا اینکه هنوز تکنیک‌های حل تست زیست و زمان بندی رو یاد نگرفتی و مسلط نشدی. تنها راه حل این مشکل فقط تمرین و زدن آزمون‌های جامع در زمینه زیست و استاندارد اونم به مقدار زیاد هست.

آیا با این هفت خوان زیست کنکور من در کنکور موفق خواهم بود؟

خب دیگه. تمام تلاشم رو کردم که یه مقاله جامع و مفیدی رو برای شما تهیه کنم. امیدوارم که به هدفم رسیده باشم. اما من به عنوان یک دوست می‌خوام بهت یه چیزی بگم؛ اونم اینکه دوست من، لطفاً تمام تلاشت رو برای رسیدن به اونی که میخوای، بکن. چون بعضی وقت‌ها خیلی زود دیر میشه! اما اینم بدون که کنکور همه چیز تو نیست! بعد کنکور و انشالله بعد از ورود به دانشگاه، دنیای جدیدی به روتون باز میشه. تازه اون موقع هستش که شما زندگی میکنین و متوجه بعضی از چیز‌هایی میشین که دیگه ارزش‌های گذشته براتون یه مشت خاک هم نیست. خلاصه اینکه برات بهترین‌ها رو آرزو می‌کنم و تا مقاله بعدی و دیداری دوباره، تو رو به خدای بزرگ می‌سپارم.

دوستدار شما ، یونس حجتی نیا

 

❓️سوالات متداول

✅️ آیا مطالعه کتاب درسی زیست برای کنکور کافی است؟

خیر. برای موفقیت در درس زیست کنکور سراسری شما علاوه بر کتاب درسی باید سراغ منابع و رفرنس‌های مختلفی بروید و بهترین منابع زیست کنکور تجربی را پیدا کنید و استفاده کنید تا به رتبه دلخواه خود برسید.

✅️ چطور در مطالعه زیست و بخصوص تست زیست موفق باشیم؟

شما برای داشتن یک مطالعه مفید باید شرايط محیطی از جمله اتاق ، تمرکز و فاکتور های مختلفی را بهینه‌سازی کرده و طبق مراحل هفت‌خوان زیست کنکور عمل کنید. مثلا برای شروع تست، ابتدا سراغ تست آموزشی، زماندار کنکور، تست مروری زیست رفته تا موفق باشیم.

✅️ چرا تست زیست خیلی مهم‌تر از فیلم و متن کتاب است؟

شما با تست زدن در هر مبحث و بخصوص درس زیست، نکات مهم را پیدا می‌کنید و ایده تست را درک میکنید و ارتباط آن را با متن کتاب زیست کشف می‌کنید و به خاطر تمرکز بیشتر، مفهوم را بهتر از مطالعه روزنامه‌وار درک میکنید.

✅️آیا بهترین منابع زیست کنکور برای تست زدن خیلی سبز است؟

تمامینو در مقاله معرفی بهترین منابع تست زیست کنکور به معرفی کتاب‌های مهمی همچون پینوکیو خیلی‌سبز و آیکیو گاج پرداخته که هم‌اکنون میتوانید با کلیک بر روی لینک زیر به این مقاله سر بزنید و بررسی دقیقی از کتاب‌های متفاوت را بخوانید و تصمیمگیری آسان‌تری برای خرید منبع داشته باشید.

معرفی بهترین منابع کنکور تجربی 1402 معرفی بهترین منابع زیست کنکور تجربی1402 زیست جامع پینوکیو خیلی سبز زیست آیکیو گاج درسنامه جامع زیست خیلی سبز
برای معرفی وبررسی بهترین منابع زیست کنکور تجربی 1402 کلیک کنید.

امیرحسین رفیعی

مدیریت و پشتیبانی وبسایت هستم و درصورت بروز هرگونه مشکل درخدمتتونم!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است