کنکور سراسری

جزئیات ضرایب دروس عمومی در امتحان نهایی و نحوه تاثیر آنها در کنکور 1402

برسی کامل دفترچه ثبت نام کنکور + نکات وِیژه

چندی پیش با تغییر رئیس سازمان سنجش اصلاحات زیادی وارد کنکور شد. پورعباس رئیس جدید سازمان سنجش برخی قوانین را درکنکور تغییر داد و موجب ایجاد حواشی متنوعی در کنکور سراسری شد! به طوری که حتی برخی مشاوران خبره هم در این راستا دچار سردرگمی شدند! یکی ازین تغییرات حذف دروس عمومی بود که چالش های زیادی را به همراه داشت! یک روز میگفتند عمومی ها حذف است و روز دیگر میگفتند عمومی ها حذف نیستند.

درنهایت شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد؛ دروس عمومی از کنکور سراسری حذف شدند. و نمرات دروس عمومی از طریق امتحان نهایی وارد کارنامه ها میشود! و برای کنکور 1402 تاثیر 40 درصد قطعی را اعلام کرد.

ماجرا چیست؟چه باید کرد؟

در قدم اول به همه دانش آموزان توصیه میشود طبق روال قبل به درس خواندنشان ادامه دهند و دچار این حواشی نشوند. ماجرا ازین قرار است که 4 درس اختصاصی شما هم کنکور دارند. و هم امتحان نهایی + اینکه دروس عمومی به طور کامل از کنکور حذف شده و فقط برای آن ها امتحان نهایی دارید!

همچنین بخوانید : چگونه تحلیل آزمون کنیم؟

میزان تاثیر قطعی یا مثبت در کنکور یعنی چه؟

اولین بار درسال 94 طرح تاثیر قطعی معدل اجرا شد و سپس از سال 95 به صورت تاثیر مثبت درآمد اما این ها یعنی چه ؟

تاثیر مثبت معدل به این معناست که اگر نمره شما خوب شود مثلا معدل 20 در امتخانات نهایی کسب کنید در کنکور شما تاثیر دارد ولی ؛ اگر شما نمره 15 کسب کنید (به عنوان مثال) چون یک نمره بد حساب میشود از شما نمره ای کاسته و اضافه نخواهد شد!

ولی تاثیر قطعی به این معناست که هرچه آوردید در کنکور موثر است چه خوب چه بد و حتی موجب نابودی درصد های خوب در کنکور شما هم خواهد شد!

معدل کل نهایی مهم است یا هر درس به صورت جداگانه تاثیر دارد؟

سوالی که خیلی ها از من میپرسند! هر درس در امتحانات نهایی یک ضریبی دارد مثلا اگر در درس دینی 19 بیاورید معادل این است که فارسی را 14 آورده باشید؛ در کل با استفاده از ضرایب یک نمره کلی از تک تک دروس شما محاسبه میشود و به نمره کنکور شما اضاف میشود!

اینگونه نیست که اگر ریاضی را در امتحان نهایی کم زدید فقط در درس ریاضی نمره منفی داشته باشد؛ بلکه در کل دروس تاثیر گذار است به کلام واضح تر معدل نهایی شما مهم است نه تک درس!

ضرایب دروس نهایی به چه صورت است؟

من فارغ التحصیل هستم و قصد ترمیم معدل را دارم!

فارغ التحصیلان برای هر درس میتوانند فقط یکبار اقدام به ترمیم معدل کنند! توجه داشته باشید که نام ترمیم معدل برای این امر اشتباه است چون معدل شما تغییری نمیکند و صرفا سوابق تحصیلیتان تغییر خواهد کرد که برای سازمان سنجش مهم است وگرنه معدل دیبلم شما ثابت خواهد بود مگر اینکه دوباره درخواست دریافت دیبلم کنید!

به فارغ التحصیلانی که در هر درس نمره زیر 18 دارند اکیدا توصیه میشود که ترمیم معدل کنند مخصوصا در درس فارسی ! درس فارسی در بین دروس عمومی شرایط خاصی دارد چون ضریب بالایی دارد و تاثیرش زیاد است!

همچنین بخوانید : جزئیات کنکور دی ماه!

امیرحسین رفیعی

مدیریت و پشتیبانی وبسایت هستم و درصورت بروز هرگونه مشکل درخدمتتونم!

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام من سال ۸۸ پیش دانشگاهی تموم کردم الان من همه این دروس رو باید امتحان بدم ؟؟

    مثلا زمان ما درس سلامت و بهداشت نبود اصلا
    بعد اینکه زمان ما یادم میاد پیش دانشگاهی یه سری دروس کشوری بود ولی یادم نمیاد کدوم چجوری محاسبه میشه معدل برای من؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است